Vinnare 2002

img

Bästa film Tungvikt: Matkannibalism
av Kahve Akaber, Högskolan Dalarna, Falun

Bästa film Mellanvikts: Gott nytt år
av Johan Hjelm o David Wallman, Smedjebacken

Bästa film Lättvikts: Under ytan
av Janna Gyll, Lovisa Silfverberg och Maja Bergman, Sammilsdalsskolan, Leksand

Publikens pris: Vita Animule Voluptas
av PU-eleverna, Kantzowska, Surahammar

Film i Dalarnas pris till Teddy Gummerus minne (5000 kr): Stjärnornas barn
av Kaveh Akaber, Högskolan Dalarna, Falun /Stockholm

Bästa ljud: PU-eleverna, Kantzowskas mediacenter, Surahammar – Vita Animule Voluptas

Bästa kvinnliga huvudroll: Janna Gyll, Leksand – Under ytan

Bästa manliga huvudroll: Hasan Cetinkaya, Surahammar – En chans att komma tillbaka

Bästa manus: PU-eleverna, Kantzowska, Surahammar – En chans att komma tillbaka

Bästa foto: Johan Nordquist och Kahve Akaber, Högskolan Dalarna, Falun – Stjärnornas barn

Bästa redigering: PU-eleverna, Kantzowskas, Surahammar – Vita Animule Voluptas

Bästa regi: Kahve Akaber, Högskolan Dalarna, Falun – Matkannibalism

 

Extrapriser

Bästa action-/science fictionparodi: 2002 – ett vampyräventyr
av Fredrik Lidbäck, Borlänge

Bästa animation: Rymdtrubbel
av Robin Pastuhoff, Martin Kochgymnasiet, Hedemora

Bästa buskis-kul: Leif åker pulka
av Jimmy Pesola Medieprogrammet, Avesta

Bästa dokumentär: Ingenting är ingenting för det har kineserna sagt
av Amalia Bartholdson, Brunnsviks folkhögskola, Ludvika

Bästa framtidsvision: Distansförhållande
av Tobias Olofsson, Högskolan Dalarna, Falun

Bästa kort-korta film: Distalgesic
av Carin Vesterlund, Leksands gymnasium

Bästa produktplacering: 2002- ett vampyräventyr
av Fredrik Lidbäck, Borlänge

Bästa seriösa film 1: Anna
av Erik Pettersson, Medieprogrammet, Avesta

Bästa seriösa film 2: Alex
av Daniel Lindås, Medieprogrammet, Avesta

Bästa skräckfeeling: Dreamworld
av Jocke Olsson m.fl. Leksands gymnasium.

Bästa stunt: Bertmän
av Thomas Niwong, Lugnetgymnasiet, Falun

Bästa TV-parodi: Egentligen hemma
av Johnny Pesola, Medieprogrammet, Avesta